Henk Kamp - Minister of Economic Affairs, The Netherlands

From 1972 to 1977 Mr Kamp worked for two wholesalers. Following his training in Utrecht, from 1980 he worked as an investigator at the Fiscal Information and Investigation Service (FIOD).

In 1994 Mr Kamp became a member of the House of Representatives, also for the VVD. The subjects he covered included asylum and immigration policy, integration, and social affairs and employment.

From 22 July 2002, Mr Kamp was Minister of Housing, Spatial Planning and the Environment in the first Balkenende government. He also took over the portfolio of Minister of Defence on 12 December 2002. He was Minister of Defence in the second and third Balkenende governments (27 May 2003-22 February 2007).

From 30 November 2006 to 18 December 2008 Mr Kamp returned to the House of Representatives, where he was the VVD's spokesperson on immigration and integration policy. On 1 January 2009 he was appointed Commissioner for Bonaire, St Eustatius and Saba.

On 14 October 2010 Henk Kamp was appointed Minister of Social Affairs and Employment in the Rutte-Verhagen government.

From 13 September to 30 October 2012, Mr Kamp acted as mediator in the formation of the present government together with Wouter Bos.

On 5 November 2012 Henk Kamp was appointed Minister of Economic Affairs in the Rutte-Asscher government.